Decyzje dotyczące zakończenia kariery zawodowej i przejścia na emeryturę są jednymi z najistotniejszych wyborów jakie podejmujemy w swoim życiu. W obliczu nadchodzącego wieku emerytalnego, wiele osób zastanawia się nad odpowiednim czasem na zakończenie swojej aktywności na rynku pracy.
W Polsce, minimalny wiek emerytalny został ustalony na 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Niemniej jednak, określenie najdogodniejszego czasu na przejście na emeryturę nie jest kwestią prostą. Przedstawiamy najistotniejsze aspekty, które powinno się rozważyć przed podjęciem tej decyzji w 2025 roku.
Znaczącym elementem przy planowaniu przejścia na emeryturę jest roczna waloryzacja składek emerytalnych, wykonana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w czerwcu każdego roku. Proces waloryzacji powoduje wzrost wartości zgromadzonych składek, co może mieć wpływ na kwotę przyszłego świadczenia.
W roku 2025, osoby które przyszły na świat przed 31 maja, powinny rozważyć złożenie wniosku o emeryturę po waloryzacji w czerwcu. Taki krok umożliwi im korzystanie ze zwiększonej wartości zgromadzonych oszczędności emerytalnych.
Aby oficjalnie rozpocząć korzystanie ze świadczenia emerytalnego, niezbędne jest zakończenie obecnej umowy o pracę. Zgodnie z obowiązującym prawem:
- Umowa o pracę musi zostać rozwiązana najpóźniej dwa dni przed ostatnim dniem miesiąca.
- Wniosek o emeryturę, wraz z zaświadczeniem o przebiegu pracy, należy dostarczyć do ZUS przed końcem tego samego miesiąca.
Taki sposób postępowania zapewnia płynne przejście pomiędzy otrzymywaniem wynagrodzenia za pracę a pierwszym świadczeniem emerytalnym, bez przerwy w dochodach.