Jak być bardziej zorganizowanym – poznaj 5 zasad produktywności?

Dzisiejszy świat kręci się wokół produktywności. Im szybciej i lepiej jesteśmy w stanie wykonać jakąś czynność, tym lepiej. Nieważne jest, czy chodzi o pracę w domu, czy w biurze. To oczywiste, że każdy z nas chce być produktywny. Zrobić wszystko w szybkim tempie, aby mieć jak najwięcej czasu dla siebie. Czasem jednak dopada nas zniechęcenie, brak motywacji i paraliż emocjonalny. Co wtedy zrobić? Najlepiej zastosować się do poniższych 5 zasad produktywności.

Lista do zrobienia

Pierwszym, niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na naszą produktywność jest lista zadań do zrobienia. To bardzo prosta, ale i skuteczne metoda wpływania na produktywność. Polega na dokładnym zaplanowaniu działań każdego dnia w formie zadań do wykonania. Zapisujemy i w trakcie dnia skreślamy wykonane cele.

Zasada 5 minut

To również bardzo prosta zasada, która mówi o tym, że jeżeli wykonanie jakiegoś zadania zajmie Ci mniej niż 5 minut, to zrób to od razu, w tym momencie, bez żadnego zwlekania czy odkładania na później.

Zasada Pareta

Jest to zasada mówiąca o tym, że 20 % naszych działań jest wynikiem 80 % efektów. Wykorzystanie tej zasady polega na tym, aby skupić się na działaniach przynoszących nam największą korzyść.

Technika Pomodoro

Technika Pomodoro została stworzona w latach 80-tych. To również bardzo prosta metoda, którą od razu możesz wcielić w swoje życie. Jedyne czego potrzebujemy to urządzenie odliczające czas. Na czym polega ta technika?

  • Wybieramy zadanie do wykonania,
  • Ustawiamy timer na 25 minut i wykonujemy zadnie,
  • Po upływie czasu pozawalamy sobie na 5-minutową przerwę,
  • Wracamy do zadania, ustanawiając następną przerwę po kolejnych 25 minutach,
  • Po 4 etapach pozwalamy sobie na dłuższą przerwę (15-30 minut).

Pozbądź się rozpraszaczy

Ostatnią, niemniej ważną zasadą jest to, aby pozbyć się wszystkich tzw. rozpraszaczy. To takie elementy jak powiadomienia na telefonie, włączona poczta e-mail i odświeżanie jej co chwile, grająca muzyka czy telewizor w tle. Eliminując takie czynniki z otoczenia, jesteśmy w stanie w sposób bardziej efektywny przystępować do każdego zadania.