Jak napisać dobre CV?

Podczas pracy od lat w jednym miejscu nierzadko zdaje nam się, że CV nie jest nam potrzebne. Gdy jednak stracimy pracę, zostajemy z przysłowiową ręką w nocniku. W dzisiejszych czasach zwykła biała kartka z zarysem naszej kariery już nie wystarcza, a żeby zaimponować przyszłemu pracodawcy, naprawdę trzeba się postarać. Jak napisać dobre CV i co zrobić, aby oferty pracy lawinowo do nas spływały?

Gdzie stworzyć CV?

Zacznijmy od tego, gdzie stworzyć CV. Do wyboru tak naprawdę obecnie mamy nieskończoną liczbę narzędzi. Z całą pewnością musimy odradzić tworzenie CV w popularnych edytorach tekstowych, gdyż nie mają podstawowych funkcji graficznych, a stworzenie w nich czytelnego CV graniczy z cudem. Poza tym takie programy mają skomplikowany proces formatowania i zapisane przez nich informację mogą nie wyświetlać się na programach dostępnych przez rekruterów.

Ogólnie przyjętym formatem, który należy stosować, jest PDF lub JPG. Taki uniwersalny format zagwarantuje nam, że każdy otworzy taki plik.

Co do tego, gdzie stworzyć CV to bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy kreatorów CV online, które niemal całą prace wykonają za nas. Dostępne są różne szablony, które idealnie sprawdzą się do aplikowania na różne stanowiska. Większość programów tego typu jest bezpłatna, lub wymaga jedynie darmowej rejestracji. Jeżeli zależy nam na jak najlepszym życiorysie, czasami warto zapłacić kilka lub kilkanaście złotych za płatne szablony wyróżniające się z tłumu.

Co umieścić w CV?

Gdy wiemy już, że wygląd CV jest priorytetową sprawą, warto dowiedzieć się, co należy umieścić w CV, aby wyglądało profesjonalnie. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, aby treść była:

  • Chronologiczna,
  • Funkcjonalna,
  • Spójna.

Taki układ CV jest najbardziej pożądany przez pracodawców, gdyż w krótkim czasie pomaga zapoznać się z życiorysem kandydata.

Życiorys w takim formacie ukazuje stanowiska od najnowszych po najstarsze. Dobrze, jeżeli CV zawiera ważne i praktyczne informacje o aplikującym, bez zbędnego lania wody. Umieszczamy dane, które mogą być najważniejsze z punktu widzenia pracodawcy.