Jak oszczędzać pieniądze, poznaj ważne wskazówki?

Wiele osób do oszczędzania pieniędzy podchodzi bardzo sceptycznie. Takie zjawisko kojarzymy z odmawianiem sobie wszelkim przyjemności i wielkimi wyrzeczeniami. Tymczasem oszczędzać pieniądze można na różne sposoby, zupełnie bezboleśnie i bez wysiłkowo. Jak tego dokonać?

Przynieś własną kawę i przekąski

Cichym pożeraczem naszych oszczędności nierzadko jest jedzenie na mieście oraz kawa. Jeżeli pracujemy w biurze i co najmniej raz dziennie udajemy się do pobliskiego sklepu po przekąski i napoje to już mamy jedną z przyczyn odkładania się oponki na naszym brzuchu, a nie oszczędności na koncie.

Podobnie jest w przypadku kupowania przekąsek na stacjach benzynowych.

Kawę zawsze możemy zrobić w domu i zabrać w termos, podobnie jak przekąski, które możemy schować do torby w specjalnych pojemnikach.

Sprawdź swoje konto bankowe i korzystaj z promocji

Bardzo szybko przyzwyczajamy się do swoje konta w banku i nie widzimy sensu go zmieniać. Ignorujemy wszystkie wiadomości z banku dotyczące zmian w regulaminie i nowych opłat.

Tymczasem, jeżeli przyjrzymy się naszemu rachunkowi, szybko zorientujemy się, że na naszym koncie pojawiają się częste i dziwne pobory opłat np. z tytułu prowadzenia kraty itp. Może okazać się, ze w skali miesiąca jest to nawet kilkadziesiąt złotych. Nietrudno wyliczyć, że w skali roku jest już to pokaźna kwota. Warto co jakiś czas sprawdzić, czy na rynku nie ma oferty bardziej konkurencyjnej.

Przestań kupować wodę butelkowaną

Wodę pijemy na co dzień. Jest to produkt, którego nie możemy się pozbawić, ale łatwo możemy na nim oszczędzić. Jak? Woda jest na każdym kroku za darmo. Może mieszkasz niedaleko lasu, w którym płynie nieskazitelnie czyste źródełko? Albo w pracy masz specjalny dystrybutor z wodą?

Nie zapominaj też o tym, że w niektórych rejonach polski woda z kranu jest bardzo czysta i bez obaw można ją codziennie pić.

Zasada 24 godzin

Jeżeli jakiś produkt czy usługa wpadnie nam w oko, dajmy sobie 24 godziny nad zastanowieniem się, czy jest to wydatek, który faktycznie musimy uwzględnić. Do zakupów podejdźmy na chłodno i zawsze kalkuluj opłacalność danej inwestycji.