Kredyt hipoteczny – co warto wiedzieć?

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego należy do skomplikowanych pod względem formalnym czynności. Jest to zobowiązanie, które ma wpływ na przyszłość osób zaciągających kredyt. Do zakupu mieszkania w takiej formie warto się przygotować. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny – czym się wyróżnia?

Cechą charakterystyczną kredytu hipotecznego jest fakt zabezpieczenia hipoteką na danej nieruchomości kupowanej przez kredytobiorcę. Oznacza to, że w razie niespłacania rat kredytu bank może odebrać nam własność i w ten sposób domagać się roszczeń. Należy wspomnieć, że banki akceptują zarówno hipotekę na nieruchomości należącej do kredytobiorcy, jak i osób trzecich.

Obowiązkowy wkład własny

Od 2014 roku, zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego, banki od swoich klientów muszą wymagać określonego wkładu własnego. W 2015 roku była to kwota rzędu 10 % wartości nabywanej nieruchomości, a w 2017 roku już 20 %. Klient zobowiązany jest do zebrania oszczędności na pokrycie wkładu własnego. Warto pamiętać, że dopuszczone są inne możliwości wkładu własnego niż pieniądze, np. działka budowlana.

Procedura kredytowa

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, klient musi legitymować się odpowiednią zdolnością kredytową i pozytywną historią kredytowania. Oznacza to, że osoba starająca się o kredyt w przeszłości musiała spłacać wszelkie zobowiązania na czas. Negatywne wpisy Biurze Informacji Kredytowej mogą negatywnie wpłynąć na zdolność kredytową, a tym samym przekreślić szansę na kredyt.