Badania termowizyjne, co musisz o nich wiedzieć

Badania termowizyjne są bardzo popularną metodą weryfikacji w różnych sytuacjach. Przeprowadzane są za pomocą kamery termowizyjnej. Dzięki takiemu urządzeniu jest możliwe sprawdzenie rozkładu temperatur w danym pomieszczeniu lub budynku. Technologia ta opiera się o fale podczerwieni. Co musimy jeszcze wiedzieć o badaniu termowizyjnym?

Co to jest termowizja?

Na samym początku warto przyjrzeć się, co nazywamy termowizją. Jest to metoda pomiarowa, która wykorzystuje urządzenia zwane termowizyjnymi kamerami. To dzięki nim tworzona jest wizualizacja badanych obiektów. Obraz inspekcji zawiera różne kolory, które informują o rozkładzie temperatury. Pomiaru dokonuje się bezstykowo, nie istnieje konieczność rozwiercania ani demontowania żadnych elementów. Zaletą takiego rozwiązania jest bardzo duża dokładność pomiaru.

Badanie termowizyjne – kiedy się stosuje?

Pomiar termowizyjny rejestruje cyfrowy obraz promieniowania podczerwonego. Dzięki temu możliwe jest zlokalizowanie wszelkich mostków termicznych. To miejsca, w których ciepło ucieka na zewnątrz. Takie punkty najczęściej występują przy drzwiach, oknach oraz przy wieńcu. Wykrycie takich miejsc może zapobiec powstawaniu pleśni lub pomoże zaoszczędzić sporo pieniędzy na rachunkach za ogrzewanie. Takie badanie można wykonać zarówno w przypadku zakupu domu z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Pory roku, a badania termowizyjne

Badanie termowizyjne najlepiej przeprowadzić w okresie zimowym. Jest to czas, w którym różnica temperatur jest największa, a ucieczki ciepła z poszczególnych miejsc są najbardziej widoczne.

Badania termowizyjne — komu zlecić?

Z pewnością takich badań nie warto robić na własną rękę bez doświadczenia. Aby przeprowadzić badania termowizyjne w sposób rzetelny potrzeba specjalistycznej aparatury i wiedzy. Cały proces należy zlecić fachowcom, którzy posiadają duże doświadczenie w branży.