Najszybszy wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych w OECD notowany w Polsce, Grecja w tyle

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ogłosiła, że Polska jest państwem z najszybszym tempem wzrostu realnych dochodów gospodarstw domowych na mieszkańca spośród wszystkich jej członkowskich. Z raportu wynika, że najmniej korzystna sytuacja pod tym kątem panuje w Grecji.

OECD informuje, że dynamika wzrostu realnych dochodów w Polsce wyniosła 10,2% w skali kwartału do kwartału. Organizacja zwraca uwagę, że przyczyniły się do tego głównie trzy czynniki: wzrost płac pracowniczych, wzrost świadczeń socjalnych niebędących transferami socjalnymi w naturze oraz znaczny wzrost dochodów ze źródeł własności.

Zgodnie z danymi OECD, dochody ze źródeł własności w Polsce zanotowały ponad trzykrotny wzrost od końca 2021 roku. Istotnym czynnikiem napędzającym ten wzrost były wyższe wpływy odsetkowe, które były efektem podniesienia stóp procentowych.

Na przeciwnej stronie spektrum znajduje się Grecja, gdzie odnotowano największy spadek realnych dochodów gospodarstw domowych na mieszkańca, wynoszący 1,9%.

W skali całego OECD realne dochody gospodarstw domowych na mieszkańca zanotowały wzrost o 0,9% w pierwszym kwartale 2024 roku. To znaczące przyspieszenie w porównaniu do wzrostu o 0,3% odnotowanego w poprzednim kwartale, zgodnie z danymi agencji PAP Biznes.