Niezbędny element wyposażenia każdego zaciekawionego otaczającym go światem – lornetka

Wśród licznych przydatnych drobiazgów, które częstokroć kupujemy bez konkretnego planu, na skutek impulsu i chęci posiadania czegoś nowego i nietypowego, znajdują się takie, które zasługują na szczególne uznanie. Takim gadżetem, który potrafi przynieść realne korzyści oraz sprawić, że wręcz cieszymy się z jego posiadania jest lornetka. Jest to niezwykle funkcjonalne urządzenie, które zdaniem wielu powinno znaleźć miejsce w każdym gospodarstwie domowym.

Chcąc dobrze zrozumieć opisywane tu parametry funkcjonowania lornetki, warto przybliżyć kilka kluczowych pojęć. Na pewno nie trzeba tłumaczyć, co oznacza powiększenie. Z kolei parametr określający średnicę obiektywu odnosi się do ilości światła, która dociera do naszego wzroku podczas używania tego urządzenia. Im większa jest średnica obiektywu, tym wyraźniejszy staje się obraz widziany przez lornetkę, co przekłada się na jej skuteczność nawet przy słabym oświetleniu.

Oprócz powyższych, warto zwrócić uwagę na liniowe pole widzenia. Jest to parametr odnoszący się do szerokości terenu obserwowanego przez lornetkę z odległości 1 km od punktu, w którym znajduje się użytkownik urządzenia. Kiedy na przykład widzimy na lornetce oznaczenie 100/1000, oznacza to, że będąc oddalonym o 1 km od obiektu, będziemy mogli zaobserwować obszar o szerokości 100 m.