Zmiany na rynku pracy IT: wcześniej zarabiający 20 tys. zł, teraz mają problem ze znalezieniem zatrudnienia

W dobie kiedy pandemia koronawirusa napędzała rozwój branży IT, wydawało się, że ten sektor nowych technologii zapewnia bezpieczne i stabilne miejsce pracy. Wyobrażenia o łatwości znalezienia zatrudnienia w tej dziedzinie zdają się jednak być dalekie od rzeczywistości. Według najnowszego raportu No Fluff Jobs, poszukiwanie pracy w sektorze IT staje się znacznie bardziej skomplikowane, zwłaszcza dla osób z ograniczonym doświadczeniem, które starają się o mniej zaawansowane stanowiska.

Analityka przeprowadzona przez No Fluff Jobs we współpracy z Square One Poland na potrzeby raportu „Tak mnie rekrutuj. Candidate experience w IT, czyli doświadczenia kandydatów i kandydatek 2023” pokazuje, że proces znajdowania pracy w branży IT stał się znacznie trudniejszy w porównaniu do 2022 roku. Na tę tendencję wskazało aż 47,6 proc. badanych respondentów. Najbardziej niekorzystną zmianę odczuwają osoby aplikujące na stanowisko „project managera”, a także specjaliści odpowiedzialni za frontend.

Także osoby stawiające pierwsze kroki w branży IT narzekają na komplikacje związane ze znalezieniem pracy. 42,7 proc. tzw. juniorów przyznaje, że rzadko otrzymują jakąkolwiek odpowiedź po przeprowadzonych rozmowach rekrutacyjnych.

Raport No Fluff Jobs zwraca także uwagę na dwie kluczowe kwestie dla poszukujących ogłoszeń z branży IT. Chodzi tu o technologie wykorzystywane przez potencjalnego pracodawcę oraz transparentność oferowanych wynagrodzeń. Brak tych informacji zniechęca wielu kandydatów do składania aplikacji.