Niektóre linie lotnicze wprowadzają nowe restrykcje dotyczące bagażu na pokład

Zmiany w regulaminach przewoźników takich jak Ryanair, Wizz Air czy Lufthansa mogą być istotne dla osób korzystających z tanich linii lotniczych. Firmy te niedawno wprowadziły nowe zasady odnośnie dozwolonego bagażu, które ograniczają typy bagażu, które pasażerowie mogą zabrać ze sobą na pokład samolotu.

Informacje podane przez Radio Zet wskazują, że nowe zasady dotyczące bagażu zaczęły być stosowane przez wiele linii lotniczych. Dotyczy to nie tylko wspomnianych wcześniej Ryanair, Wizz Air i Lufthansy, ale także British Airways czy easyJet. Nowe przepisy obejmują zakaz przewożenia tzw. smart bagów na pokładzie – są to plecaki i torby wyposażone w wbudowane urządzenia elektroniczne, które mogą służyć do ładowania baterii, tworzenia połączeń Bluetooth lub hotspotów Wi-Fi.

Ważne jest jednak to, że zakaz dotyczy przede wszystkim tych smart bagów, które nie umożliwiają usunięcia elementów elektronicznych. Jeśli komponenty takie jak bateria mogą być odłączone, pasażer może zostać poproszony o ich usunięcie, a bagaż w takim stanie będzie mógł być przewożony na pokładzie lub umieszczony w luku bagażowym.

Podstawą wprowadzenia nowych zasad jest bezpieczeństwo. Smart bagi mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa lotów, gdyż ich baterie mogą zostać uszkodzone podczas lotu i stwarzać ryzyko, z którym linie lotnicze nie chcą się mierzyć. Według danych Radio Zet, przewoźnicy zazwyczaj dopuszczają na pokład baterie litowe oraz zasilacze o pojemności do 100 Wh.