Pierwsza praca po studiach – gdzie znaleźć? Od czego zacząć?

Ukończyłeś wymarzony kierunek studiów, odebrałeś dyplom i zastanawiasz się co dalej? A może złożyłeś już nawet dokumenty aplikacyjne, ale nikt nie zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną? Sprawdź, w jaki sposób znaleźć pierwszą pracę po studiach i dlaczego tak ciężko o zatrudnienie zaraz po ukończeniu uczelni.

Zderzenie ze ścianą, jakie stanowi dla wielu absolwentów uczelni wyższych wejście na rynek pracy to dość powszechna sytuacja. Kiedy wydaje Ci się, że w końcu Twoje życie nabierze rozpędu, a pracodawcy będą zabijać się o świeżo wykwalifikowanego pracownika, możesz się słono rozczarować. Niestety wiele osób chwilę po odebraniu dyplomu przeżywa ten sam problem i nie potrafi znaleźć pracy zgodnej z oczekiwaniami.

Brak doświadczenia zawodowego

Niewystarczające doświadczenie zawodowe lub jego całkowity brak to główna przyczyna niepowodzeń na starcie kariery. Wiadomo – praca dorywcza w kawiarni lub galerii handlowej to zawsze jakieś doświadczenie, jednak w oczach pracodawcy to wciąż za mało. Aplikując na stanowisko biurowe rekruterzy zwracają uwagę przede wszystkim na staż pracy w podobnym miejscu. Dorywcza praca jako opiekunka do dziecka w weekendy nie jest więc z ich perspektywy wyznacznikiem umiejętności i doświadczenia na oferowanym stanowisku.

Warto wówczas zaraz po studiach (a najlepiej w ich trakcie) pomyśleć o praktykach lub stażach. Wiele z nich jest płatnych, przynajmniej w jakimś stopniu. Pozwoli to jednak zyskać niezbędne doświadczenie, które może zaowocować lepszą posadą w przyszłości.

Zbyt duże wymagania

Jeśli dopiero co skończyłeś studia na danym kierunku, nie możesz oczekiwać, że zostaniesz prezesem banku, głównym księgowym czy menedżerem sprzedaży w dużej firmie. Zejdź na ziemię i poszukaj prostych prac biurowych, stanowisk asystenckich lub pracy na zastępstwo w szkole, jeśli ukończyło się pedagogikę. Znalezienie takiej pracy czasami graniczy z cudem, a co dopiero na stanowiskach wyższego szczebla. Bez doświadczenia zawodowego nie powinno się wymagać także wysokich wynagrodzeń. Teoria na studiach a praktyczna praca zawodowa potrafią dość często mocno się od siebie różnić. Zbierz doświadczenie, a dopiero wtedy pomyśl o zmianie pracy na lepiej płatną.

Szukanie pracy w Internecie

Samo wyszukiwanie ofert pracy w Internecie jest obecnie niezwykle proste i intuicyjne. Nikt chyba nie ma z tym problemu, zwłaszcza młode osoby świeżo po studiach. Nie daj się jednak nabrać na oferty-pułapki zapewniające wysokie zarobki przez Internet za jedynie kilkanaście godzin pracy w tygodniu. To zwykła ściema, a osoby oferujące taki sposób „pracy” przeważnie są naciągaczami i chcą wyłudzić Twoje dane. Niestety dość często zdarza się, że znalezienie pierwszej pracy po studiach trwa nawet kilka miesięcy. Kiedy jednak dostaniesz kredyt zaufania od pracodawcy zrób wszystko, by jak najlepiej go spłacić. Przecież nie chcesz czekać w nieskończoność na następną ofertę.