Jak poradzić sobie ze stresem?

Szybki tryb życia i nieustanny pośpiech mogą prowadzić do nasilania się stresu. W jaki sposób radzić sobie z tym problemem, by nie wpływał na zdrowie psychiczne i pozwalał normalnie funkcjonować?

Każdego dnia narażeni jesteśmy na zewnętrzne czynniki wywołujące stres. Nerwowa atmosfera w pracy, problemy rodzinne czy zbliżająca się sesja na studiach to tylko kilka z nich. W jaki sposób zadbać o oczyszczenie umysłu z negatywnych myśli i zredukowanie nerwowości?

Znajdź źródło problemu

Jeśli dokładnie przeanalizujesz, co wywołuje u Ciebie stres i dlaczego tak się dzieje, będziesz mieć szanse na rozwiązanie problemu. Zastanów się, czy nie wyolbrzymiasz problemów lub samemu ich nie generujesz. Być może stres wynika z Twojej nadmiernej drobiazgowości, przez co nawet pozornie proste sytuacje wywołują u Ciebie złość. Jeśli podłożem stresu jest nerwowa atmosfera w pracy, spróbuj znaleźć rozwiązanie, które będzie korzystne zarówno dla Ciebie, jak i pozostałych pracowników. Nie wdawaj się w niepotrzebne dyskusje, a uwagi kierowane od szefa, traktuj jako wskazówki do dalszego rozwoju. Czasami będzie to bardzo trudne, ale zmiana nastawienia może okazać się pomocna.

Poszukaj zajęcia dodatkowego

W celu odcięcia się od codziennych zmartwień i obowiązków warto poszukać jakiegoś zajęcia, które będzie chwilową odskocznią. Wyjdź ze znajomymi do kina, zabierz dzieci na plac zabaw, zorganizuj sobie wycieczkę rowerową lub pojedź na weekend za miasto. Zrób cokolwiek, by zająć głowę czymś innym i odciąć się na chwilę od problemów. Oczywiście nie spowoduje to ich rozwiązania, ale choć na chwilę da ukojenie zszarganym nerwom.

Nie obwiniaj się za wszystko

Długotrwały stres spowodowany niepowodzeniami lub konfliktami może powodować spadek samooceny. Staraj się nie obwiniać siebie za każde niepowodzenie i nie przyjmować do siebie każdego krytycznego komentarza. Pamiętaj o swojej wartości i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Nawet jeśli popełniło się ewidentny błąd, nie jest to powód do długotrwałego rozdzierania szat. Warto pomyśleć wówczas, co w przyszłości można zrobić lepiej, a niepowodzenie zamienić w cenną lekcję.

Udaj się do lekarza

W przypadku, gdy długotrwały stres wydatnie odbija się na Twoim samopoczuciu warto udać się do specjalisty. Być może zaleci Ci on jakieś terapie lub przepisze środki ukajające nerwy. Warto opowiedzieć mu o źródle stresu i wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie.