Pożyczki krótkoterminowe – zastanów się zanim skorzystasz!

Trudna sytuacja finansowa potrafi przyprawić o zawrót głowy. Wiele osób bez zastanowienia sięga wówczas po krótkoterminowe pożyczki, nie myśląc zbyt długo na konsekwencjami. Bardzo często są one opłakane w skutkach.

Ogólnodostępne pożyczki krótkoterminowe na różne okazje przyciągają każdego roku wiele chętnych osób. Niestety, w wielu przypadkach są one nieświadome rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli w skrócie RRSO. W przypadku tzw. chwilówek jest ona z reguły bardzo wysoka, a każdy dzień zaległości w spłacie zaciągniętego zobowiązania wiąże się z ogromnymi odsetkami do zapłaty.

Czytaj dokładnie warunki umowy

Osoby w starszym wieku lub posiadające niepełne wykształcenie z reguły są bardziej podatne na różnego rodzaju oszustwa lub niedomówienia. Ufają bowiem obcym osobom, które nie informują ich o wszystkich zapisach i warunkach umowy. Dla nich liczy się tylko otrzymanie pieniędzy, a cała reszta, czyli ich spłacanie i końcowy koszt pożyczki odgrywają drugorzędną rolę. Dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie zapoznać się z umową i obliczyć jaki jest całkowity koszt takiego świadczenia. Każdy dzień zwłoki z regulowaniem spłaty rat pożyczki może mieć bowiem opłakane skutki. Wówczas dojść może do efektu domina, czyli spłacania jednej pożyczki poprzez zaciąganie kolejnej.

Poproś o pomoc rodzinę

Jeśli potrzebujesz drobnej gotówki, np. na organizację urodzin dziecka lub pokrycie niespodziewanych kosztów, w pierwszej kolejności poproś o pomoc rodzinę lub znajomych. Szybkie pożyczki z parabanków powinny być ostatecznością. Wysokie koszty takich „usług” mogą sprawić, że w rzeczywistości oddasz kwotę dwa razy wyższą. Nie podejmuj zatem pochopnych decyzji pod wpływem impulsu i zawsze myśl nad ewentualnymi konsekwencjami swoich działań.