Prognozy na przyszłość rynku pracy: Jakie profesje staną się kluczowe za 5, 10 i 15 lat?

Różne prognozy dotyczące ekspansji sztucznej inteligencji na rynku pracy w przeszłości bywały często odbierane z lekkim niedowierzaniem. Trudno było uwierzyć, że jej wpływ na świat zatrudnienia stanie się tak szybko dominujący. Niemniej jednak, postęp w wykorzystaniu AI, który zaobserwowaliśmy tylko w ciągu ostatniego roku, potwierdza te prognozy. Ciekawym pytaniem staje się to, które zawody będą rosnąć a jakich specjalistów będzie się poszukiwało w nadchodzących latach?

Według raportu opublikowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) pod tytułem „Prognozowane zmiany na rynku pracy. Przegląd scenariuszy”, ekspertów ze Światowego Forum Ekonomicznego przewiduje, że tempa wprowadzania nowych technologii nie spowolni, a wręcz przeciwnie – w niektórych sektorach przyspieszy.

Prognostycy przewidują, że już do 2025 roku sztuczna inteligencja i maszyny mogą zastąpić nawet 85 milionów miejsc pracy. W tym samym czasie, jednak przewiduje się powstanie aż 97 milionów nowych ról. Powodować to będzie konieczność przebranżowienia dla wielu osób oraz zdobycia nowych umiejętności, aby nadążyć za zmieniającym się rynkiem.

W raporcie PARP możemy także odkryć informację, że aż 65 procent dzieci, które dopiero zaczynają swoją edukację, w przyszłości będą pracować na stanowiskach, których dzisiaj jeszcze nie znamy.

Interesujący raport dotyczący przyszłyh umiejętności wymaganych na rynku pracy „Future of skills. Employment in 2030” został opublikowany na stronie umiejetnosci2030.pl. Autorami tej publikacji są Pearson (międzynarodowy lider w dziedzinie edukacji), Nesta (brytyjska Fundacja Nauki, Technologii i Sztuki) oraz ekspert Oxford Martin School. Według tych badań obecnie tylko 10% ludzi pracuje na pozycjach, których znaczenie będzie rosło, podczas gdy aż 20% pracowników wykonuje zawody, które do 2030 mogą zostać zautomatyzowane przez maszyny lub AI. Pozostałe role prawdopodobnie zostaną utrzymane, ale sposób wykonywania pracy ulegnie zmianom.

Raport sugeruje, że profesje przyszłości będą związane głównie z ideą zrównoważonego rozwoju, urbanizacji i przemysłu. Wraz z pojawieniem się „zielonego” sektora gospodarki, powstaną nowe możliwości zatrudnienia. Spodziewane umiejętności na 2030 rok obejmują m.in.: budownictwo i konstrukcje, języki obce, procedury administracyjne i zarządzanie, edukacja i szkolenia, IT, elektronika, ekonomia, logika, fizyka czy inżynieria i technologia.

Warto przytoczyć również cenną publikację Personnel Service z lipca 2023 roku „Oto zawody przyszłości. Na kogo będzie zapotrzebowanie za 5, 10 i 15 lat?” opisaną w wydaniu miesięcznika „Rynek pracy, edukacja, kompetencje” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Zgodnie z tą publikacją, w ciągu najbliższych 5 lat zapotrzebowanie wzrośnie m.in. na specjalistów od energii odnawialnej, cyberbezpieczeństwa, analizy i interpretacji danych genetycznych i biologicznych (bioinformatyków), edukacji online oraz zdrowia psychicznego. Z kolei za 10 lat oczekuje się wzrostu zapotrzebowania na specjalistów ds. sztucznej inteligencji, edycji genów, ekonomistów kryptowalut oraz technologów żywności (np. zajmujących się produkcją mięsa z hodowli komórkowej).