Wprowadzenie Gemini – Google otwiera nowe horyzonty w dziedzinie sztucznej inteligencji

Rozpoczęła swoją działalność najnowsza inicjatywa Google – Gemini. W ujęciu giganta technologicznego, jest to ich najbardziej przełomowe osiągnięcie w obrębie przedsięwzięć o charakterze naukowo-inżynierskim. Czy jednak Gemini zdoła odebrać primat Chat GPT? Google prezentuje trzy odmiany tego modelu, lecz na chwilę obecną możliwe jest skorzystanie jedynie z jednego z nich.

Google przekonuje, że Gemini będzie funkcjonalne na wielu platformach – nie tylko na urządzeniach przenośnych, ale również w data center.

Planowane jest, aby ten model sztucznej inteligencji posiadał cechę multimodalności. Użytkownicy mieliby możliwość przetwarzania i wykorzystywania różnego rodzaju informacji – zarówno tekstowych, jak i filmów, dźwięków, obrazów czy kodów programistycznych.

„Przekonany jestem, że zmiany jakie obserwujemy teraz w kontekście progresji w AI będą większe niż kiedykolwiek wcześniej, przewyższając nawet wpływ jaki miało pojawienie się urządzeń mobilnych czy internetu. AI ma siłę do kreowania nowych perspektyw – od tych prozaicznych po niezwykłe – przynosząc korzyści dla ludzi na całym globie. AI ma potencjał przyspieszyć innowacje i rozwój gospodarczy, a także pobudzać naukę, metody edukacyjne, kreatywność i produktywność na niespotykaną dotąd skalę. To jest dla mnie najważniejsze – aby AI była pomocna dla każdego, w dowolnym miejscu na świecie”