Zgoda Komisji Przemysłu Parlamentu Europejskiego na listę surowców krytycznych – sukces dla Polski

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w ramach Parlamentu Europejskiego udzieliła swojego poparcia dla porozumienia dotyczącego tzw. listy surowców krytycznych dla Unii Europejskiej, które zostało wcześniej wynegocjowane między przedstawicielami parlamentu oraz krajów członkowskich. Wśród uznanych za kluczowe dla gospodarki europejskiej surowców znalazł się węgiel koksowy, co zostało określone jako triumf Polski przez Izabelę Kloc, europosłankę z PiS. Zdaniem Jerzego Buzka, eurodeputowanego z PO, beneficjentami tej decyzji są przede wszystkim polscy producenci węgla koksowego i miedzi.

Głosowanie ws. omawianego porozumienia zakończyło się zdecydowanym poparciem – 50 europosłów zdecydowało się wesprzeć ten dokument, natomiast czterech wstrzymało się od głosu. Żaden z nich nie opowiedział się przeciwko.

Izabela Kloc (PiS) w rozmowie z agencją prasową PAP wyraziła zadowolenie, że udało się utrzymać status węgla koksowego jako surowca o krytycznym znaczeniu dla gospodarki. Podkreśliła, że teraz prawo unijne będzie musiało uwzględnić specjalny status tego surowca. W konsekwencji, Komisja Europejska nie będzie mogła narzucać na kopalnie węgla koksowego zbyt dużych obciążeń związanych z redukcją emisji metanu. Kloc podkreśliła, że ważne jest także to, że decyzja ta otwiera drogę do łatwiejszego pozyskiwania funduszy na inwestycje, np. z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Jerzy Buzek (PO), były premier i obecny europoseł, również okazał się zadowolony z wyniku głosowania. Jego zdaniem, decyzja ta jest kolejnym krokiem do ograniczenia zależności Unii Europejskiej od monopolistów w dziedzinie importu surowców. Buzek podkreślił, że polscy producenci węgla koksowego i miedzi będą teraz mogli korzystać z ułatwień w procesie wydawania pozwoleń oraz łatwiej pozyskać środki na nowe inwestycje tworzące miejsca pracy.