Ciągły wzrost bankructw firm w Polsce, sektor transportowy najbardziej dotknięty

W pierwszym kwartale bieżącego roku odnotowano większą liczbę upadłości i restrukturyzacji firm na terenie Polski, jak donosi „Puls Biznesu”. Wydaje się, że sektor transportowy jest najbardziej narażony na problemy.

Z informacji uzyskanych z Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG) wynika, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku, 112 polskich firm ogłosiło bankructwo.

Zgodnie z informacjami zawartymi w „Puls Biznesu”, rok wcześniej liczba bankrutów wyniosła 105. Jeszcze większy wzrost odnotowano w przypadku restrukturyzacji. W pierwszym kwartale zanotowano ich aż 1166, co oznacza wzrost o 10 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.

Sylwia Szerenos, doradca restrukturyzacyjny w Continuum Restrukturyzacje, cytowany przez „Puls Biznesu”, zauważa pogorszenie sytuacji w zakresie ogłaszania bankructwa i przeprowadzania restrukturyzacji. To kontrastuje z ogólnym trendem poprawy płynności finansowej i wzrostu zamówień obserwowanym przez firmy.

Zaznacza ona również, że pomimo optymistycznych nastrojów w sektorach produkcyjnym, usługowym i handlowym, transport ma trudności. Przyczyną jest spadek liczby kontraktów oraz brak nowych inwestycji w tej branży.