Polska otrzyma dziesiątki miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy w ciągu tego roku

Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, poinformowała, że jeszcze w tym roku Polska ma do dyspozycji środki finansowe z dwóch projektów składanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Całość tych funduszy wynosi kilkadziesiąt miliardów złotych. Do tej pory od momentu wprowadzenia KPO, Polska otrzymała blisko 50 milionów złotych. W chwili obecnej trwają procedury związane z rekrutacją na finansowanie określonych inicjatyw w ramach tych funduszy.

Minister podczas porannego wywiadu dla mediów miała okazję poinformować, iż jesteśmy tuż przed finiszem procesu rewizji Krajowego Planu Odbudowy, który rozpoczął się na koniec kwietnia tego roku. Przewiduje się, że do końca lipca ten etap zostanie zakończony – dodała Pełczyńska-Nałęcz.

30 kwietnia nastąpiło kluczowe decyzyjne spotkanie rządu Donalda Tuska. Podjęto decyzję o renegocjacjach z Komisją Europejską, dotyczących między innymi przekazania Funduszu Elektromobilności z segmentu grantowego KPO do części pożyczkowej. Odzyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na różnorodne cele takie jak: bezpieczeństwo żywności i rolnictwa (2,6 mld zł), dopłaty do zakupu aut elektrycznych (1,6 mld zł), szpitale powiatowe (648 mln zł), ocieplenie bloków i kamienic (605 mln zł), cyfryzację samorządów (549 mln zł) oraz sprzęt dla nauczycieli klas I-III (173 mln zł).

Minister Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła również, że rząd z powodzeniem zdołał wynegocjować aż 95 procent planowanych celów. Pozostałe 5 procent to wsparcie i realizacja planów zagospodarowania przestrzennego przez gminy – wyjaśniła Pełczyńska-Nałęcz.