Prezydent podpisał ustawę o rentach wdowich – szczegółowe informacje

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) została podpisana przez Prezydenta. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że celem nowelizacji jest wprowadzenie zmian w zasadach dotyczących praw do renty rodzinnej po stracie małżonka oraz możliwości korzystania z innych świadczeń emerytalno-rentowych.

Zgodnie z nowymi regulacjami, osoba będąca wdową lub wdowcem będzie mogła korzystać jednocześnie z renty rodzinnej oraz innego świadczenia określonego w ustawie. Wybrane przez uprawnioną osobę świadczenie będzie wypłacane w całości, natomiast drugie – w wysokości 25%.

O nowych zasadach wypłaty świadczeń mogą skorzystać osoby, które spełniły następujące warunki: osiągnięcie wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, bycie w małżeństwie do dnia śmierci małżonka, a także nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego określonego w art. 24 ust. 1 tejże ustawy.

W przypadku zawarcia nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną, prawo do świadczeń zostaje utracone z dniem poprzedzającym dzień zawarcia takiego związku. Suma świadczeń wynikających z zbiegu nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury.

Osoba uprawniona, której suma świadczeń przekracza trzykrotność kwoty najniższej emerytury, musi liczyć się z pomniejszeniem świadczeń o kwotę przekroczenia, według kolejności wskazanej w nowelizacji.

W celu ustalenia prawa do zbiegu świadczeń, należy złożyć stosowny wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wzór wniosku zostanie opublikowany na stronie internetowej ZUS. Nowelizacja ustawy przewiduje, że ZUS będzie odpowiedzialny za prowadzenie i udostępnianie systemu teleinformatycznego służącego do wymiany danych między organami emerytalno-rentowymi.

Nowe regulacje uwzględniają także stopniowe wprowadzanie wskaźnika świadczenia w zbiegu, który ma wynosić 15% w okresie od 1 lipca 2025 r. do 31 grudnia 2026 r. i 25% od dnia 1 stycznia 2027 r. Przewiduje się również dokonanie w 2028 r. weryfikacji wysokości wskaźnika świadczeń w zbiegu.

Ustawa zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2025 r., a osoby spełniające warunki do wypłaty świadczeń na nowych zasadach, będą mogły składać wnioski o ustalenie zbiegu świadczeń od tego samego dnia. Natomiast prawo do świadczeń wynikających z zbiegu oraz ich wypłata lub jedynie wypłata, na zasadach określonych w ustawie, powstanie nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 r.