Prokrastynacja – czyli jak nie odkładać rzeczy na później.

Prokrastynacja – czyli jak nie odkładać rzeczy na później.

Wiele osób ma w zwyczaju odkładać rzeczy na później. Mowa tu o codziennych obowiązkach, takich jak sprzątanie, zmywanie. Nie inaczej jest także w pracy, kiedy realizacje konkretnego zadania ciągle odkładamy w terminie. Zjawisko te jest szczególnie powszechne wśród uczniów i studentów, kiedy nauka odkładana jest na ostatnią chwilę. Finalny termin się jednak zbliża, a my wciąż nie rozpoczęliśmy pracy. Pojawia się więc stres, a w myślach zadawane jest pytanie – dlaczego tak długo z tym zwlekałem? Co innego, gdy jest to jednorazowy przypadek, a co innego, gdy odkładanie obowiązków na później staje się swoistym nawykiem.

Prokrastynacja, jak działa?

Osoby dotknięte prokrastynacją działają w sposób schematyczny. W pierwszej kolejności tłumaczymy sami przed sobą, że do wykonania danego zadania wciąż pozostało dużo czasu. Gdy termin ten jednak się zbliża, osoba taka zaczyna odczuwać strach i stres. Tu z kolei pojawić się może myśl, że czasu zostało zwyczajnie zbyt mało, by dane zadanie wykonać. Wtedy też zwracamy się z prośbą do szefa czy wykładowcy o wydłużenie terminu. I cały schemat ponownie się powtarza, a całe zadanie finalnie realizowane jest na ostatnią chwilę, lub wcale.

Jak nie odkładać rzeczy na później?

Prokrastynacja niesie za sobą wiele negatywnych emocji, takich jak odczuwanie stresu czy wyrzutów sumienia. Nagromadzenie takich emocji może z kolei być przyczyną rozwinięcia się zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica lękowa. Z prokrastynacją można i należy więc walczyć. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to proces długi i trudny. Porzucenie nawyku odkładania rzeczy na później może być porównywalne z próbą wyrwania się z nałogu. Jest to możliwe, ale zwyczajnie trudne. Z tego też względu warto skorzystać z pomocy specjalisty, a więc psychiatry, psychologa lub psychoterapeuty.