Strach przed zmianami.

Strach przed zmianami.

Zmiany są czymś, przed czym zwyczajnie nie da się uchronić. Zmian doświadczamy już od najmłodszych lat, przykładem niech będzie szkoła. Rozpoczynamy naszą edukację od żłobka, przedszkola. Następnie trafiamy do podstawówki, czy jak jeszcze do niedawna – do gimnazjum, a stąd do szkoły średniej i finalnie na studia. Wszystkie to wiąże się najczęściej ze zmianą dotychczasowego miasta. Nic więc dziwnego, że odczuwamy swego rodzaju lęk. Jest to zwyczajnie naturalne i wpisane w naszą naturę. Dla naszych przodków zmiany wiązały się z niepewnością co do tego, czy w nowym miejscu będziemy w stanie zwyczajnie przeżyć. Były one jednak konieczne – przynajmniej do czasu, gdy nie rozpoczęliśmy prowadzić osiadłego trybu życia.

Strach jest naturalny, ale wszystko w umiarze.

Odczuwanie strachu przed zmianami jest czymś normalnym. Problem zaczyna rodzić się wtedy, gdy strach ten nie pozwala nam dokonywać trudnych wyborów, które potencjalnie mogłyby odmienić nasze życie na lepsze. W niektórych przypadkach strach ten jest na tyle silny, że dana osoba nie jest zwyczajnie w stanie podjąć jakiejkolwiek decyzji dotyczącej zmiany czegokolwiek. Oczywiście, nie każda zmiana jest czymś pozytywnym, stąd strach jest czymś naturalnym. Jeżeli jednak zmiana miejsca zamieszkania lub pracy może polepszyć nasz dotychczasowy standard życia, a my nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji przez lęk – staje się to niezwykle uciążliwe.

Jak poradzić sobie ze strachem przed zmianami?

Wszystko zależy od tego, jak bardzo paraliżujący jest lęk przed zmianami. Istotne jest również odróżnienie naturalnego lęku przed zmianami, od zaburzeń lękowych, które wymagają podjęcia odpowiedniego leczenia. Jeżeli więc dopada Cię lęk, ale potrafisz nad nim zapanować – nie musisz się niczym martwić. W przypadku, gdy podjęcie decyzji dotyczącej zmiany jest niemożliwe, warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychiatry.