Wpływ diety na zdrowie psychiczne.

Wpływ diety na zdrowie psychiczne.

Odpowiednia, a więc zbilansowana i bogata w składniki odżywcze dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Co warto zauważyć, mowa tu nie tylko o zdrowiu fizycznym, ale i psychicznym. Sięganie po tak zwane „śmieciowe jedzenie”, ogólne niezdrowe odżywianie potrafi odbijać się nie tylko na naszym wyglądzie, ale i umyśle. Liczne składniki odżywcze i witaminy wykazują działania ochronne przed występowaniem najróżniejszych zaburzeń psychicznych. Z kolei ich brak, czego efektem jest zbyt ujednolicona dieta, może objawiać się ogólnym zmęczeniem, bezsennością, lękami, wahaniami nastroju i szeregiem innych objawów.

Co jeść, żeby zachować dobre samopoczucie.

Chcąc zadbać o swoje zdrowie psychiczne, do diety należy włączyć produkty zawierające witaminy z grupy B, a w szczególności B12, której największe ilości znajdują się w mięsie, rybach, mleku, serach. Witamina ta ma znaczący wpływ na nadmierne odczuwanie zmęczenia, problemy z koncentracją czy nawet pamięcią. Ze względu na położenie geograficzne polski, znaczna część Polaków zmaga się z niedoborem witaminy D3 – a więc witaminy „słońca”. Jej niski poziom podnosi ryzyko zachorowania na różnego rodzaju nowotwory, ale również zwiększa częstotliwość epizodów depresyjnych. Naturalnym źródłem witaminy D3 są oczywiście promienie słoneczne. Jej znaczące ilości znaleźć można w rybach.

Nadmiar również szkodzi.

Zanim włączymy do naszej diety znaczną ilość nowych produktów bogatych w określone źródła witamin, warto wykonać kompleksowe badania. Pozwoli nam to uzyskać informację dotyczące stężenia poszczególnych witamin w naszym organizmie, a następnie dopasować dietę pod ewentualne braki. Nadmiar jakiejkolwiek z witamin może być szkodliwy w równym stopniu, co jej niedobór.