Rząd planuje nowy model składki zdrowotnej: powrót do ryczałtu, ale z kilkoma progami

Decyzja na temat kierunku przyszłych zmian w systemie składek zdrowotnych, mających na celu utrzymanie poziomu wydatków oraz odciążyć przedsiębiorców, ma zapaść w rządzie w najbliższym czasie. To, jak podaje osoba blisko związana z Donaldem Tuskiem, jest zgodne z tym, co zaprezentowała Koalicja Obywatelska w swoim programie 100 konkretów.

Konkretny projekt ustawy dotyczący tej sprawy ma zostać przedstawiony publicznie jeszcze przed końcem pierwszych 100 dni funkcjonowania rządu. Nasz informator jednak zastrzega – nie jest pewne, czy projekt ten uda się przyjąć w tak krótkim terminie. Czy lewica nie sprzeciwi się jakiemuś elementowi propozycji? Czy prezydent postanowi go podpisać?

W programie 100 konkretów mówi się o powrocie do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej, jednak w nieco zmienionej formule – ma to być model z kilkoma progami. Jak podkreśla nasz rozmówca, nie będzie to jednak powrót do sytuacji, w której przedsiębiorca zobowiązany był do płacenia jedynie 50 zł miesięcznie. Ta informacja była już podana do publicznej wiadomości jesienią przez polityka z Koalicji Obywatelskiej.