W jaki sposób poprawić pamięć?

Pamięć jest zawodna- najczęściej w momencie, w którym usilnie próbuje się przypomnieć sobie najważniejsze daty lub numery. Ilekroć wchodzi się w głąb myśli, aby dostać się do wspomnień, okazać się może, że wcale nie jest tak łatwo dostrzec szczegóły wydarzeń z przeszłości. Warto mieć na uwadze, iż pamięć można poprawić. W jaki sposób? Możliwości jest wiele, poniżej kilka z nich.

Odpowiednio zbilansowana dieta

To, co je człowiek każdego dnia wpływa nie tylko na wygląd zewnętrzny i sylwetkę, ale również organy wewnętrzne. Wartościowe jedzenie przygotowane z wysokiej jakości produktów to podstawa dbania o sprawność umysłową oraz pamięć. Mózg bardzo lubi kosztować produkty darowane przez naturę, dlatego spożywanie jagód, awokado, brokułów, jajek i ryb (szczególnie łososia oraz sardynek) pozytywnie wpłynie na jego pracę.

Do odpowiednio dobranej diety, można również dołączyć suplementację, która dodatkowo poprawi jakość pracy mózgu. Powinno zażywać się witaminy z grupy B i kwasy tłuszczowe omega-3.

Sen w dużych ilościach

Niezależnie od wieku i ilości obowiązków w ciągu dnia, powinno się przesypiać odpowiednią ilość godzin. Zmęczony mózg jest mniej produktywny i nie zapamiętuje szczegółów, które w przyszłości mogą okazać się istotne. Ponadto sen wpływa również na łatwość w przypominaniu sobie zapamiętanych dat oraz wydarzeń. Może okazać się, iż mózg zapamiętał wspomnienie, którego szukamy- ale nie jest w stanie do niego wrócić.

Stres, a czysta głowa

Niestety największym przeciwnikiem zapamiętywania szczegółów jest stres. Oczywiście może on być dobrym bodźcem na przykład podczas treningu siłowego, ale w przypadku pracy mózgu jest on zbędny, a nawet przeszkadzający. Zbyt wysoki poziom kortyzolu nie pomoże w nauce, ani w wykonywaniu innych obowiązków, przy których wymagana jest praca mózgu. Dlatego siadając do codziennych obowiązków, należy robić to z czystą i otwartą głową.