Jak zbudować domowy budżet?

Domowy budżet to niezwykle ważne narzędzie, które pomaga nam lepiej panować nad swoimi wydatkami, ale także monitorować nasze przychody i oceniać naszą domową sytuację finansową. Zbudowanie go jednak może być trudne dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła. Nie jest to skomplikowany proces, ale będzie Ci potrzebne kilka rzeczy i garść informacji o twoich finansach.

Wybór formy jest bardzo ważny
Domowy budżet powinien być przygotowany w najbardziej przystępnej dla nas formie. To plan, do którego będziemy musieli mieć stały i prosty dostęp, a do tego musi być dla nas łatwy do edytowania. Dlatego lepiej niż na papierze, sprawdzi się budżet zrobiony w programie komputerowym albo w aplikacji. Nie potrzebujemy do tego niczego specjalistycznego, wystarczy zwykły Word lub Excel. Ważne jest jednak to, aby forma, którą przyjmiemy była dla nas przejrzysta i zrozumiała w obsłudze. Po ułożeniu dobrze jest sobie taki budżet wydrukować lub przerysować na nową kartkę i powiesić w domu w widocznym miejscu, żebyśmy cały czas mieli do niego wgląd.

Co uwzględnić w budżecie?
W naszym budżecie (tabelce lub innej formie, którą przyjęliśmy) powinno się znaleźć miejsce na każdego domownika, nawet jeśli nie wszyscy generują stałe przychody. Każdy z domowników generuje koszty, które są z punktu widzenia zarządzania domem dużo ważniejsze. Co miesiąc musimy zastanowić się, co jest komu potrzebne. Chodzi nie tylko o jedzenie, ale także o ubrania, prezenty czy wydatki nadzwyczajne, takie jak naprawa ogrzewania czy dekoracje na święta. Budżet nie powinien jednak być cały zapełniony. Zawsze zostaw sobie odrobinę wolnego miejsca, aby móc dodać nagłe i nieprzewidziane wcześniej przez nikogo wydatki.

Jak czytać informacje z budżetu?
Pod koniec miesiąca zawsze przychodzi czas na podsumowanie. To ono tak naprawdę będzie nas obchodziło w pierwszych miesiącach po wprowadzeniu budżetu domowego do naszego życia. Gdy podsumowujemy miesiąc, musimy skupić się na kilku rzeczach. Bardzo ważna będzie dla nas informacja o stosunku wydatków do przychodów, czyli czy żyjemy ponad stan, czy utrzymujemy się na stałym zadowalającym nas poziomi. Ważne jest też, czy oszacowaliśmy koszty na właściwym poziomie. Jeśli wydaliśmy więcej, niż pierwotnie zakładaliśmy, musimy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i postarać się unikać w przyszłości nieplanowanych wydatków.