Budżet domowy w 2022 roku

Rok 2022 zbliża się wielkimi krokami. Został tylko grudzień, który i tak pochłoną przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.  Ostatni miesiąc kalendarzowego roku to niesamowity i magiczny czas, podczas którego wiele myśli się o swojej przyszłości oraz planuje nowe wyzwania na nadchodzący nowy rok. Grudzień jest niestety również miesiącem sporych, nie zawsze kontrolowanych wydatków, dlatego już na samym starcie powinno usiąść się do planowania i rozpisywania budżetu na 2022 rok- szczególnie mając tak świetne źródło gotowych dokumentów, jakim jest internet i przeróżne blogi prowadzone w temacie oszczędzania.

Jak podejść do tematu planowania budżetu?

Najlepiej na spokojnie wybrać dzień wolny, w którym posiada się najwięcej niezagospodarowanych godzin. Planowanie budżetu domowego to naprawdę spore wyzwanie wymagające pełnego skupienia oraz ciągłego myślenia i liczenia. Idealnym sposobem na stworzenie pliku pomagającego kontrolować wydatki w nowym roku jest przyjrzenie się paragonom z 2021; nie musi ich być pełna teczka, wystarczy kilka najbardziej znaczących.

Dlaczego warto prowadzić budżet domowy?

Prowadzenie budżetu pozwala przede wszystkim oszczędzać; kontrola cen paliwa oraz kwoty przeznaczanej na benzynę sprawi, że być może inaczej spojrzy się na ekonomiczną jazdę lub po prostu padnie decyzja o zamianie auta na autobus. Dość częstym zjawiskiem jest życie ponad stan; szczególnie nie kontrolując finansów rodzinnych, bo przecież jedno wyjście w tygodniu do restauracji nic nie zmieni… Natomiast patrząc z dłuższej perspektywy na wyjście do knajpy i zamówienie dań o łącznej wartości 100 złotych to po roku wychodzenia z rodziną tylko raz w tygodniu, z konta znika 5200 złotych. Budżet domowy obrazuje, na co można sobie pozwolić, a z czego powinno się zrezygnować, aby posiadać oszczędności i ewentualne zabezpieczenie na przyszłość.

Kilka sposób na oszczędzanie

Wprowadzenie pewnych nawyków pozwoli na ciągłe rozwijanie się w tematach związanych z kontrolą finansów. Oczywiście nikt nie zaczyna pływać na głębinach pierwszego dnia nauki- najpierw należy dobrze poznać się z własnymi możliwościami, a potem:

  • Unikać, wyjść do sklepów osiedlowych zamiast tego polecane jest systematyczne robienie zakupów zgodnych z zaplanowaną listą produktów do kupienia. Dla bardziej zaawansowanych dostępnych jest wiele aplikacji z obowiązującymi promocjami oraz gazetkami na przyszłe tygodnie.
  • Na samym początku lepiej jest zacząć od planowania i rozpisywania budżetu na kartce. Dopiero z czasem próbować bardziej zaawansowanych metod kontroli finansów. Rzucenie się na głęboką wodę zazwyczaj zniechęca do dalszego działania.
  • Należy pamiętać o wsparciu dawanym przez blogi o tematyce oszczędzania i inwestowania zarobionych pieniędzy. Do najpopularniejszych internetowych pamiętników należą między innymi: Subiektywnie o finansach, 10 procent rocznie, Metafinanse, Finanse po godzinach.
  • Ograniczanie się to podstawa dbania o budżet domowy. Może okazać się tak, że do tej pory żyło się ponad stan i należy jak najszybciej temu zapobiec. Nie należy się zniechęcać, a walczyć o każdą złotówkę.