Co robić, by mieć białe i zdrowe zęby

Na kolor zębów wpływ ma wiele czynników. Poza oczywistymi, czyli genami, które decydują o odcieniu i grubości szkliwa, jest to także dieta, wiek i higiena jamy ustnej. Nie bez znaczenia pozostaje także spożywanie alkoholu lub niezdrowe nawyki jak palenie papierosów. Skutkiem tego jest zazwyczaj odkładanie się kamienia nazębnego, co w konsekwencji prowadzi do żółtej barwy zębów. Jak więc wybielić zęby i sprawić, żeby odzyskały swój naturalny i zdrowy blask?

Wybielanie zębów — najważniejsza zasada

Nieodpowiednia higiena jamy ustnej i niedokładne mycie zębów może przyczynić się do osadzania kamienia i nalotu. Aby zęby stały się bielsze, czasami wystarczy jedynie udać się do gabinetu stomatologicznego w celu usunięcie kamienia nazębnego. Można tego dokonać na kilka sposobów:

  • Mechanicznie (scaling),
  • Zabiegiem piaskowania,
  • Ultradźwiękami.

Pasty wybielające

Stosowanie past wybielających to najpopularniejszy i najłatwiejszy sposób usuwania dość niewielkich przebarwień. Stosując taką metodę, możemy spodziewać się rozjaśnienia o 1-2 tony. Pasty wybielające w swoim składzie posiadają aktywne mikrogranulki oraz specjalne enzmymy i substancje ścierne, które mechanicznie usuwają osad.

Pasty, lakiery i żele wybielające

Aby wybielić zęby, warto także spróbować różnych produktów dostępnych w drogeriach i aptekach. W takich preparatach zazwyczaj występuje nadtlenek wodoru, który może rozjaśnić zęby o 2-4 tony. Na taki efekt użytkownik zwykle musi poczekać do 3 tygodni. Ostatnimi czasy bardzo popularnym produktem są nakładki na zęby nasączane żelem.

Nakładka u dentysty

Kolejnym pomysłem na wybielenie zębów jest specjalna nakładka, która robiona jest na podstawie odcisku uzębienia. Są idealnie dopasowane, a stomatolog dobiera żel o właściwym stężeniu. Nakładki takie nosi się ok. 2 h dziennie.

Lampy

To metoda, która stosowana jest przez osoby, które chcą mieć efekty w mgnieniu oka. Podczas jednej wizyty możliwe jest rozjaśnienie zębów nawet o 5 tonów.