Lęk przed intymnością seksualną, nazywany genofobią, stanowi poważną przeszkodę w zdrowym życiu erotycznym. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do tego strachu, takich jak obawy przed nieplanowanym macierzyństwem, ryzykiem zainfekowania się chorobami przenoszonymi drogą płciową lub brakiem samoakceptacji w odniesieniu do wyglądu ciała. Wiele kobiet unika stosunku seksualnego z powodu kompleksów dotyczących swojego ciała. Z kolei mężczyźni często obawiają się, że nie będą w stanie sprostać oczekiwaniom partnerki lub porównują się z jej poprzednimi partnerami.
Strach przed intymnością wpływa negatywnie na aspekt seksualny życia i może naruszyć stabilność relacji. Lęk ten może prowadzić do utrwalania dysfunkcji seksualnych. U mężczyzn mogą one objawiać się jako problem z erekcją lub kontrolą ejakulacji. U kobiet natomiast lękowe stany mogą skutkować trudnościami w osiąganiu satysfakcji seksualnej. Jednakże umiejętność przezwyciężenia tych obaw może pomóc rozwiązać wiele problemów w życiu erotycznym.
Zbliżenie seksualne może budzić strach wynikający z wielu aspektów życia seksualnego. Najczęściej partnerzy obawiają się, czy są wystarczająco doświadczeni w sferze seksu. Drugą najpopularniejszą przyczyną lęku przed stosunkiem jest ryzyko nieoczekiwanej ciąży, co często skutkuje utratą ochoty na seks, zwłaszcza gdy para nie ma możliwości skorzystania z ochrony antykoncepcyjnej. Podobną obawę wywołuje ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Strach pojawia się także, gdy jedna ze stron odczuwa dyskomfort lub ból podczas stosunku. Niektóre kobiety unikają intymnych momentów z partnerem po urodzeniu dziecka i w trakcie karmienia piersią.
Z czego wynika strach kobiet przed stosunkiem? Genofobia u kobiet często pojawia się z powodu obawy, że nie będą w stanie spełnić oczekiwań swojego partnera. Często mają one kompleksy wynikające z porównywania się do niewłaściwie ugruntowanych standardów poprzez media, co prowadzi do poczucia wstydu z powodu rzekomo niewłaściwej masy ciała lub niedoskonałej sylwetki.
Inne przyczyny genofobii u kobiet to między innymi brak akceptacji dla swojego wyglądu, na przykład z powodu niewłaściwych rozmiarów warg sromowych, niedużych lub asymetrycznych piersi czy nadmiernej owłosienia. Do tych czynników dołączyć można wady anatomiczne narządów płciowych (często powodujące ból podczas stosunku), dyskomfort wynikający z penetracji lub pochodzący po stosunku, traumatyczne wspomnienia o przemocy seksualnej, niechcianą ciążą, okres po porodzie i podczas karmienia piersią, nieprzyjemny zapach z pochwy, problemy z osiągnięciem orgazmu, suchość pochwy, stan po operacjach ginekologicznych oraz niskie poczucie własnej wartości.