O czym pamiętać kupując mieszkanie

Zakup nieruchomości to nie lada wyzwanie. Podczas oglądania nieruchomości musimy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Jakich? Poniżej przedstawimy te najważniejsze.

Cena zawsze do negocjacji

Sprzedający, szczególnie w Polsce mają tendencje do zawyżania cen, w celu możliwości późniejszej negocjacji. Każdy sprzedawca dąży do uzyskania jak najwyższej ceny za nieruchomość. Pierwsza cena ofertowa może nie być zbyt wiarygodna i szybko może zweryfikować to rynek nieruchomości. Warto pamiętać, że cena niemal zawsze podlega negocjacji. Czasami możliwy jest upust o kilka, czasami nawet kilkanaście tysięcy. Negocjacje dotyczą także rynku pierwotnego.

Dokładania inspekcja mieszkania przed zakupem

Pierwsza wizyta w mieszkaniu zazwyczaj wiąże się ze sporymi emocjami. Warto jednak podejść do całej sytuacji z zimną krwią, bądź wynająć specjalistę w celu obejrzenia nieruchomości. Alternatywą może być udanie się do wybranego lokalu z osobą, która może spojrzeć na mieszkanie obiektywnie. Ważne jest sprawdzenie ścian, drzwi, okien, instalacji, sprawdzenie kiedy ostatnio był przeprowadzany remont. Po analizie wszelkich kosztów, które będziemy musieli ponieść z tytułu umeblowania, czy remontu możemy porównać cenę nieruchomości z podobnymi lokalami oraz zweryfikować opłacalność inwestycji.

Mieszkanie nowe czy używane?

Dylemat na temat tego, czy kupić mieszkania używane czy nowe jest czasami naprawdę bardzo trudny. Nierzadko dochodzi do sytuacji, w której nieruchomości z rynku pierwotnego i wtórnego są oferowane w bardzo zbliżonych cenach. Z jednej strony kupując mieszkanie z rąk dewelopera nie musimy płacić podatku od czynności cywilnoprawnych, z drugiej jednak istnieje najczęściej konieczność wykończenia mieszkania i jego umeblowanie. Wadą jest także brak możliwości szybkiego zamieszkania, chyba że jest to lokal „pod klucz”.

Jeżeli chodzi o mieszkania używane, to możemy wprowadzić się zazwyczaj od razu. Może jednak występować konieczność zmiany umeblowania, czy odświeżenie mieszkania, co generuje koszty.  Wybór więc zależy od indywidualnej sytuacji.

Zwróć uwagę na stan prawny

Przed zakupem mieszkania warto dokładnie przyjrzeć się księdze wieczystej. Znajdziemy tam wszelkie informacje na temat właściciela nieruchomości oraz ewentualne ograniczenia lub obciążenia występujące na nieruchomości.