Rosnąca popularność gotówki w Polsce, pomimo potencjalnych restrykcji Unii Europejskiej

W Polsce, mimo rozpowszechnienia płatności bezgotówkowych, wciąż zauważa się silny trend ku korzystaniu z pieniędzy fizycznych. Zaskakujące jest to, że ten kierunek wybierają nawet młodsi obywatele. Oceniając sytuację, można dostrzec sprzeczność: z jednej strony Polacy chętnie korzystają z innowacyjnych rozwiązań płatniczych, takich jak BLIK czy usługa BNPL (Buy Now, Pay Later), z drugiej strony wielu z nich nadal jest przywiązanych do gotówki.

Najnowsze badania pokazują, że liczba osób preferujących gotówkę jako formę płatności wzrosła o 6% w ciągu ostatniego roku. Już 38% obywateli Polski wybiera ten sposób regulowania należności podczas dokonywania zakupów w punktach handlowo-usługowych. Tak wysokie wskaźniki są zadziwiające, biorąc pod uwagę rozwój technologii finansowych i rosnącą popularność transakcji elektronicznych.

Mimo to, Unia Europejska rozważa wprowadzenie zakazu obrotu gotówkowego. Czy możliwe restrykcje wpłyną na zmianę nawyków Polaków? Zdania są podzielone, ale jedno jest pewne – gotówka wciąż jest ważnym elementem codziennego życia wielu obywateli naszego kraju.

Badania przeprowadzone przez firmę Tavex pokazują, że niezależnie od wieku, Polacy wybierają gotówkę jako preferowaną formę płatności. Szczególnie chętnie z niej korzystają osoby w wieku 55-64 lata (52%), 65+ (47%) oraz 25-34 lata (43%). Wydaje się więc, że potencjalne zakazy Unii Europejskiej mogą spotkać się z dużym oporem ze strony społeczeństwa.