Utrata prawa do ulgi na dziecko staje się coraz popularniejsza z powodu niezmienianych od lat limitów dochodowych

Wygląda na to, że dla rodziców posiadających jedno dziecko, coraz trudniej jest skorzystać z ulgi podatkowej. Powodem tego jest fakt, iż wzrost ich zarobków w ostatnich latach nie idzie w parze ze stagnacją limitu dochodów uprawniającego do tej ulgi. Ulga na dziecko jest jedną z najpopularniejszych form ulg podatkowych, z której korzysta ponad 4,6 miliona podatników.

Według raportu „Rzeczpospolitej”, rodzice jedynaków mają coraz większy problem z utrzymaniem swoich dochodów poniżej ustalonego limitu. Nawet ci, którzy zarabiają mniej niż średnia krajowa, bywają wykluczeni z możliwości skorzystania z ulgi. Co więcej, osoby o minimalnej pensji są coraz bliżej przekroczenia tego granicznego limitu.

„Rzeczpospolita” przypomina, że limit dochodowy uprawniający do ulgi został określony w 2013 roku. Od tamtego czasu pensje znacznie wzrosły – minimalne wynagrodzenie w 2013 roku wynosiło 1,6 tysiąca złotych, a średnie – 3,65 tysiąca. W lipcu bieżącego roku minimalne wynagrodzenie zwiększy się do 4,3 tysiąca złotych, a średnie prawdopodobnie przekroczy 8 tysięcy złotych.

Ulga podatkowa na dziecko polega na obniżeniu podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym. Rodzice mogą odliczyć 1112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko, 2000,04 zł na trzecie, oraz po 2700 zł na czwarte i każde kolejne. Rodzice jedynaków mogą skorzystać z tej ulgi tylko wtedy, gdy ich roczny dochód razem nie przekracza 112 tysięcy złotych, co stanowi około 9 tysięcy złotych miesięcznie.