Zagrożenie zakrzepicą wzrasta podczas gorących dni? Powiązanie jest widoczne - 1 2024

Zagrożenie zakrzepicą wzrasta podczas gorących dni? Powiązanie jest widoczne

Zakrzepica to choroba, która najczęściej pojawia się w nogach – na przykład, gdy są one przez dłuższy okres czasu unieruchomione. Również osoby, które stosują doustne środki antykoncepcyjne, są narażone na większe ryzyko zachorowania. Co istotne, upały mogą przyczynić się do powstawania zakrzepów.

Gdy temperatury na zewnątrz są wysokie, pogoda może być niekorzystna przede wszystkim dla osób cierpiących na choroby serca. Ciepło powoduje przyspieszenie akcji serca, mogą również wystąpić problemy z ciśnieniem krwi czy zwiększyć się ryzyko udarów mózgu. Te ostatnie mogą być wywołane przez zatory – odwodnienie podnosi bowiem prawdopodobieństwo powstania zakrzepów.

Opalanie nóg, ich ekspozycja na słońce czy nadmierne nagrzewanie organizmu, może prowadzić do rozwoju wielu zmian naczyniowych w kończynach dolnych, takich jak pajączki.

Dodatkowo, jak przekonuje Paluch, takie na pozór niegroźne działania, jak ogrzewanie nóg podczas upałów, mogą prowadzić do zwiększenia ciśnienia w systemie naczyniowym, co może uszkodzić śródbłonek naczyń i nasilić ryzyko wystąpienia niewydolności żylnej. Dlatego warto zadbać o to, aby smarować skórę kremami z wysokim filtrem podczas upałów, a jeżeli na nogach pojawiają się żylaki czy pajączki, należy jak najszybciej skonsultować to z lekarzem.

Ekspozycja na słońce i odwodnienie mogą podnieść ryzyko zakrzepicy. Jest to bardzo groźna choroba, dlatego istotne jest, aby znać jej symptomy i szybko reagować na ich pojawienie się. W razie jakichkolwiek podejrzeń dotyczących tej choroby, natychmiastowa wizyta u lekarza lub na pogotowiu jest konieczna. Zakrzepica może bowiem stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również dla życia i potencjalnie prowadzić do tragicznych konsekwencji.

Zakrzepica nóg może objawiać się m.in. bólem występującym jedynie w jednej nodze, siną barwą skóry, podwyższoną temperaturą ciała w tym miejscu, co powoduje, że jedna noga jest cieplejsza niż druga, uczuciem drętwienia, obrzękiem, a nawet dusznościami.