Podstawy core trainingu: nauka efektywnego ćwiczenia głębokich mięśni ciała

Centrum ciała, zwane również „core”, można porównać do balonika umieszczonego w środkowej części naszego brzucha. Jest on otoczony różnymi mięśniami z czterech stron:

Przepona – stanowi górną ścianę tego „balonika”. Bierze aktywny udział w procesie oddychania i znajduje się poniżej linii płuc, oddzielając je od jamy brzusznej. Mięśnie poprzeczne brzucha oraz mięśnie skośne tworzą przednią ścianę balonika; najgłębiej położonym z nich jest mięsień poprzeczny brzucha – płaski, obszerny mięsień rozciągający się od kręgosłupa do linii położonej pośrodku mięśnia prostego brzucha (w tej linii znajduje się pępek).

Mięśnie dna miednicy – tworzą dolną ścianę balonika. Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się one w dolnej części miednicy, tworząc coś na kształt hamaka łączącego kość łonową z kością krzyżową.

Mięsień wielodzielny lędźwi – zamyka balonik od tyłu, rozciągając się od miednicy wzdłuż całego kręgosłupa.

Wszystkie te głęboko położone mięśnie tułowia tworzą naturalny gorset mięśniowy, który stabilizuje całą talię. Zbliża on klatkę piersiową do bioder, ściągając żebra w dół i do środka, a także wiąże talię z boków do środka.